ZWYCIĘSTWO JEST KONSEKWENCJĄ
Aktualności
Logo
Górnik Libiąż rozpoczyna starania o ZŁOTĄ GWIAZDKĘ certyfikacji PZPN!
2019-04-25
Górnik Libiąż rozpoczyna starania o ZŁOTĄ GWIAZDKĘ certyfikacji PZPN!

Od dawna (od zawsze) mówiliśmy, że dobro i rozwój naszych wychowanków jest priorytetem w naszej działalności. Chcemy dać radość, chcemy dać sprawność, chcemy kształtować charaktery, a nade wszystko chcemy rozwijać piłkarskie talenty. Miło nam dziś poinformować, że właśnie wydarzyło się coś szczególnego... .


Tym czymś jest ambitna decyzja pod tytułem: idziemy na maksa w rozwój i chcemy być czołową Akademią w kraju - oczywiście na miarę możliwości infrastrukturalnych i demograficznych.


Nie oznacza to, że chcemy wygrywać ligi, zdobywać tytuły Mistrza Polski itp. Nie tak rozumiemy bycie czołową Akademią. W zmierzaniu do perfekcji w naszym przypadku chodzi o bycie czołową Akademią w kontekście SZKOLENIA i tego się trzymamy. A żeby jeszcze bardziej spotęgować szanse na wychowanie przyszłych piłkarzy, to podjęliśmy decyzję o poddaniu się certyfikacji Akademii, którą właśnie w tym roku rozpoczyna Polski Związek Piłki Nożnej.


Jako Klub złożyliśmy własnie stosowny wniosek do PZPN, a w dnu dzisiejszym mieliśmy pierwszą wizytację delegata PZPN obiektów sportowych na których trenujemy. Ubiegamy się o status Akademii ze ZŁOTĄ GWIAZDKĄ (są jeszcze srebrne i brązowe), przez co spełnić będziemy musieli szereg warunków organizacyjnych. Jesteśmy o to spokojni, gdyż już na dzień dzisiejszy... spełniamy około 90% wymagań (m.in. te dotyczące obiektów, sprzętu treningowego, jednolitych strojów, wymaganych bramek, zaplecza sanitarnego, fizjoterapii, strony internetowej, wykształcenia trenerów, testów motorycznych itp.)! Świadczy to tylko o tym, że na własną rękę zadbaliśmy o wiele spraw, które dziś w procesie certyfikacji możemy po prostu odhaczyć na zielono.


Największym wyzwaniem, które nas czeka, ale które również sukcesywnie wprowadzamy od kilku miesięcy będzie dostosowanie liczebności grup i trenerów do wymagań certyfikacji. I tak, w kategoriach Skrzat, Żak, Orlik i Młodzik od następnego sezonu 2019/2020 w jednej grupie treningowej przypadającej na 1 trenera będzie mogło trenować maksymalnie 12 zawodników. Już dziś w naszej Szkole Piłkarskiej pracujemy tak w 4 grupach, a konkretnie w Młodziach A (24 zawodników i 2 trenerów) i Orlikach A (24 zawodników i 2 trenerów). Po zakończeniu bieżącego sezonu i przejściu roczników o stopień wyżej dostosujemy już wszystkie wymienione grupy do układu 12+1 lub 24+2.


Nie trzeba chyba dodawać, że taki układ da nam wielki komfort zajęć, podczas których trener łatwo skupi się na 12 podopiecznych. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu na jednego trenera przypadało często 25, a w skrajnych przypadkach nawet 30 zawodników (np. roczniki 2002, 2003, 2004). Dziś to już przeszłość, wchodzimy na wyższy poziom i mamy nadzieję, że nasze działania w procesie certyfikacyjnym przyniosą nam potwierdzenie jakości pracy w postaci wspomnianej ZŁOTEJ GWIAZDKI.


Dziś reforma ta jest dla nas wyzwaniem i wiąże się ze sporymi kosztami, ale docelowo certyfikowane Akademie - zależnie od koloru gwiazdki - mają być dotowane przez PZPN i Ministerstwo, na co również liczymy.


Trzymajcie za nas kciuki!


P.S. w związku z tym proces certyfikacji jest złożony i potrwa aż do wakacji, to będziemy na bieżąco informować o wszelkich ważnych rzeczach. A i dla Was rodziców będzie w pewnym czasie rola do wykonania, o czym dziś zostaliśmy poinformowani. W pewnym momencie będziecie - jako rodzice - zobowiązani do wprowadzenia danych swojego dziecka do bazy online PZPNu. Nie może tego zrobić klub, mogą tylko rodzice i dopiero w kolejnym etapie po wprowadzeniu dziecka przypisuje się go do konkretnego klubu i drużyny. Szczegółowe instrukcje przekażemy Wam w stosownym czasie.


A tymczasem cytując klasyka - "biegniemy razem po ZŁOTO!"