Zapraszamy do udziału w Orszaku Świętych!
2016-10-26
Zapraszamy do udziału w Orszaku Świętych!

Miło nam poinformować, że nasz klub został zaproszony do udziału w III edycji Orszaku Świętych Holy Wins - Świety Zwycięża.  "Szkoła Piłkarska Górnik Libiąż to więcej niż klub sportowy" - zgodnie z tą ideą od wielu lat wspieramy lokalne i ogólnopolskie wydarzenia. Uczestniczyliśmy już w "Biesiadzie Patriotycznej" , rozpoczęciu Światowych Dni Młodzieży, organizowaliśmy turnieje charytatywne, corocznie wspieramy potrzebujących w ramach "Świątecznej Paczki" dlatego nie może nas zabraknąć na Holy Wins. W imieniu organizatorów oraz własnym zapraszamy do wspólnego świętowania.

­­­­Libiąż w Orszaku Świętych

III Libiąski Orszak Świętych przejdzie ulicami miasta 31 października. Zainaugurowany zostanie o godz. 11.00 sztuką teatralną na temat życia św. Brata Alberta. Spektakl w libiąskim kościele pw. św. Barbary wystawi grupa „Radwanek” z Radwanowic.

W tym roku patronem Orszaku jest św. Brat Albert. Został on wybrany w związku z kończącym się Rokiem Miłosierdzia. To święty, który uczy nas, w jaki sposób czynić miłosierdzie w praktyce. Na terenie Libiąża znajduje się Fundacja Brata Alberta, pomaga ona najbardziej potrzebującym mieszkańcom -tłumaczy wybór patrona ks. Sebastian Kozyra, koordynator projektu „Holy Wins”. – A w grudniu tego roku zainaugurowany zostanie w Polsce Rok św. Brata Alberta z racji przypadającej setnej rocznicy jego śmierci – dodaje ks. Kozyra.

Po przedstawieniu,w wykonaniu grupy z Radwanowic,zgromadzeni w kolorowym, radosnymi rozśpiewanym Orszaku Świętych wyruszą na ponad dwukilometrową trasę. Głównymi ulicami miasta przejdą do kościoła pw. Przemienia Pańskiego. Tu około godz. 12.00 Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. kard. Stanisław Dziwisz -  metropolita krakowski.

„Holy Wins” to wydarzenie, które wpisało się już w libiąski kalendarz. Przed 1 listopada, kiedy obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, chcemy przypomnieć, że świętość jest dostępna dla każdego, że wszyscy jesteśmy do niej powołani. Na Orszaku Świętych nie może zabraknąć nikogo z mieszkańców Libiąża, ale także gości z całego dekanatu- zaprasza do udziałuks. kan. Michał Kliś, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, współorganizator przedsięwzięcia.Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przed rokiem w Orszaku uczestniczyło, według szacunków policji, ponad tysiąc osób. Mamy nadzieję, że teraz będzie nas jeszcze więcej-  zaznacza ks. kan. Michał Kliś.

Po Mszy św. na przykościelnym placu młodzież zatańczy popularny w Polsce „taniec belgijski”. Tradycyjnie przygotowano również niespodziankę. Co to będzie tym razem? Dowiedzą się, ci którzy wezmą udział w uroczystości.

Orszakowi Świętych towarzyszą również wydarzenia kulturalne i popularnonaukowe. W połowie września ogłoszony został konkurs plastyczny adresowany do uczniów libiąskich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Tematem jest scena z życia św. Brata Alberta. Najmłodsi konkursowicze z klas 0-3 mogą (do wyboru)wykonać też pracę przedstawiającą swojego patrona.

Młodzież z Zespołu Szkół w Libiążu przygotowuje dyskusję na temat dróg do świętości wskazanych przez Ojca Świętego Franciszka podczas jego pielgrzymki do Polski i spotkania z młodymi z całego świata.   Dyskusja odbędzie się 28 października w Auli Zespołu Szkół w Libiążu.

Projekt „Holy Wins- Święty zwycięża” jest realizowany dzięki współpracy Starostwa Powiatowego Chrzanów, Urzędu Miasta i Gminy Libiąż, Libiąskiego Centrum Kultury, Fundacji Brata Alberta oraz TAURON Wydobycie S.A. Zakład Górniczy Janina. W organizację włączyły się wszystkie libiąskie szkoły oraz parafie całego dekanatu.

Patronatem wydarzenie objęli: ks. kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski oraz Janusz Szczęśniak - starosta chrzanowski.