Nasi trenerzy doskonalą się i szkolą... (relacje)
Kto stoi w miejscu, ten się cofa... . Ta maksyma przyświeca wszystkim trenerom, którzy chcą się rozwijać. I tak też jest w naszej Szkole Piłkarskiej, której trenerzy chętnie uczestniczą w konferencjach i warsztatach doskonalących. W ostatnim czasie było kilka takich wydarzeń z naszym udziałem... .
Jednym z nich była Międzynarodowa konferencja dla trenerów piłki nożnej Football Lab Workshop, która odbyła się w dniu 14 stycznia 2017r. w Warszawie. Wzięli w niej udział nasi trenerzy Dariusz Czyszczoń i Michał Gut.
Gościem specjalnym wydarzenia był Sergio Navarro dyrektor sportowy hiszpańskiej Akademii Villarreal. Nawarro opowiadał o funkcjonowaniu Akademii, która pozyskała 600 zawodników, 130 trenerów, 9 psychologów a wszystko to w 45 tysięcznym mieście. W każdej grupie wiekowej jest przypisanych 5 trenerów. Głównym celem szkolenia jest stworzenie piłkarza kompletnego na który składa się rozwój w aspekcie technicznym, taktycznym, motorycznym i mentalnym zawodnika, który rozumiem grę, podejmuję własne decyzje i posiada swoje wartości, takie jak umiejętność współpracy czy skromność. Trenerzy od najmłodszych lat dbają o rozwój świadomości i decyzyjności zawodników.
Jest to rozwój poprzez pytania, trenerzy nie instruują i nie sterują zawodnikami, tylko stwarzają warunki do tego, aby zawodnicy sami starali się wykonać zadania. Poprzez odpowiednio zadane pytania zmuszają dzieci do myślenia i odpowiednich wniosków.
Ciekawe jest to, że zawodnicy sami się oceniają po treningu, a także swój poziom zaangażowania i poziom zrealizowania celu treningowego. W starszych rocznikach zawodnicy sami prowadzą odprawy przedmeczowe. Młody człowiek staje się odpowiedzialny za trening. Kluczem do sukcesu jest uczenie zawodników autonomii i świadomości w podejmowaniu decyzji. Zawodnik który będzie przez cały mecz „sterowany” nie pokaże w pełni swych możliwości.
Podczas tej konferencji - Paweł Habrat, psycholog sportu współpracujący z reprezentacją Polski w piłce ręcznej - przedstawił w 6 krokach budowanie pewności siebie zawodnika.
1. Świadomość zawodnika – wiem jak zbudować pewność siebie
2. Akcentowanie mocnych stron – znam swoje mocne strony
3. Umiejętne stawianie celów – wychodzę żeby wygrać i wiem jak to zrobić
4. Konstruktywna komunikacja – wierzę w Ciebie
5. Analiza występów – analizuję swoje spotkania i oceniam skuteczność
6. Wypracowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach – zachować spokój.
Z kolei Mariusz Paszkowski były dyrektor Coerver Coaching, twórca projektu Football Lab przedstawił jednostkę treningową której głównym tematem był „Proces decyzyjności zawodnika”.
„Ważne jest pozostawienie nauki w rękach samego ucznia, zawodnik musi przede wszystkim zrozumieć nauczaną czynność. Zamiast monologu z naszej strony i długich omówień zachęcamy zawodników do dyskusji i refleksji. Zawodnik, który jest zaangażowany w proces treningowy jest znacznie bardziej zmotywowany, a tym samym chętniej podejmuje decyzję”
Znany z Ekstraklasowych boisk trener Piotr Stokowiec (na zdjęciu z naszymi trenerami) prowadził wykład „Budowanie i finalizacja akcji ofensywnych w bocznym sektorze boiska na przykładzie ekstraklasowego zespołu KGHM Zagłębie Lubin. Trener przedstawił 7 wariantów rozegrania akcji ofensywnych. Zdradził, że w zależności od przeciwnika wybiera 3,4 warianty rozegrania które zawodnicy mają bardzo dobrze opanowane.
W dalszej części wykładu przedstawił sposoby doskonalenia rozwiązań taktycznych. Wykład miał charakter teoretyczny i praktyczny.
Konferencja w Warszawie była bardzo cennym doświadczeniem, dużą dawka wiedzy i wymiany poglądów z innymi trenerami. Wyjazd ten na pewno zaprocentuje w pracy z naszymi młodymi piłkarzami.
Drugie z istotnych wydarzeń miało miejsce w Zabrzu, gdzie o treningu motorycznym i mentalnym wiele dowiedzieli się trenerzy Dariusz Czyszczoń i Adrian Szafran. Wiodła ich tam ciekawość metodologii treningu wg projektu FTC (Football Training Center). Jest to formuła zapoczątkowana przez specjalistów w tych dziedzinach czyli Dawida Piątkowskiego i Leszkia Dyję. Ten drugi jest czołowym specjalistą od przygotowania motorycznego w Polsce, który współpracował m.i.n z Kubą Błaszczykowskim i Łukaszem Piszczkiem oraz klubami Ekstraklasy.
Firma zajmuję się przygotowaniem motorycznym i mentalnym piłkarzy, skupiając rzesze młodych zawodników (m.in. ligowców i reprezentantów młodzieżowych Polski). Tworzą plany treningowe i obozy dla zawodników , zajmują się też treningami indywidualnymi dla zawodników. Marka jest już coraz bardziej znana w środowisku piłkarskim . Razem napisali książkę ,,Przygotowanie motoryczne i mentalne piłkarzy " . Książka ta jest nowatorskim wydaniem na rynku książek trenerskich. Autorzy starają się w niej przedstawić swoją wizę pracy opartą na ,, morderczym " treningu i niezachwianej wierze w sukces. Podczas szkolenia, które miało pokazać cele i formy dotarcia do celu wykłądowcy zobrazowali swoją filozofię. Uderza w niej świadomość zawodników i wzięcie włąsnych losów w swoje ręce. Na końcu szkolenia wykład miał także dietetyk sportowy. Młodzi zawodnicy i trenerzy słuchali z zaciekawianiem i zadawali pytania.
W bardzo podobnym szkoleniu pt. Profesjonalne przygotowanie motoryczne i mentalne w piłce nożnej wziął także udział trener Hubert Szumniak. I tutaj także organizatorem było Football Training Center w osobie Dawida Piątkowskiego.
Szkolenia FTC dało naszym trenerom większą świadomość i wzbogaciło warsztat trenerski m.in. o temetykę treningu mentalnego oraz motorycznego - jakże istotnych w kreowaniu i szkoleniu młodych sportowców.